Нариси
Опубліковано: 18.03.2017 14:59
Найпроклятіші з проклятих
Так у польських патріотичних ЗМІ часто називають так звану Свентокшиську бригаду, яка до кінця війни воювала на боці Гітлера.
ОСТАННІМ ЧАСОМ У ПОЛЬЩІ (ЯК, ДО СЛОВА, І В ПУТІНСЬКІЙ РОСІЇ) СТАЛО МОДНИМ НОСИТИ ОДЯГ ІЗ ПАТРІОТИЧНИМИ ГАСЛАМИ ЧИ ЗОБРАЖЕННЯМИ. СЕРЕД НИХ МОЖНА ПОБАЧИТИ Й ТАКІ ЯКІ СЛАВЛЯТЬ ТАК ЗВАНИХ ПРОКЛЯТИХ ПОЛЬСЬКИХ ГЕРОЇВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ.
З лютого по квітень 1945 року нацисти переправили у центральні регіони Польщі 79 диверсантів - бійців Свентокшиської бригади.
Проклятих тому, що головним їхнім ворогом були саме представники комуністичної влади Польщі, проти якої вони воювали ще кілька повоєнних років. А тому їхні заслуги всіляко замовчували і таврували в комуністичній Польщі.
Та є серед цих "героїв" й такі, яких варто не славити, а соромитися: воєнні злочинці, чиї руки заплямовані кров'ю невинних людей, гітлерівські колаборанти чи просто українофоби та антисеміти. Усі ці "епітети" майже цілковито підходять до "проклятих" вояків так званих Національних сил збройних (НСЗ) і, зокрема, Свентокшиської бригади, які закінчили Другу світову під гітлерівськими штандартами.
Національні сили збройні (NSZ) - підпільна ультранаціоналістична організація, яка діяла у Польщі в роки війни. Складалася вона з осіб із дуже крайніми політичними поглядами. Такими екстремістськими, що верховоди НСЗ дуже скоро розсварилися навіть із суто націоналістичною Армією Крайовою.
Основу НСЗ становили колишні активісти польської міжвоєнної правоекстремістської організації Oboz Harodowo – Radykalny (ONR) (Народно-радикальний табір) та Stronnictwo Narodowe (Національна партія), члени яких сповідували ідеологію відомого польського політика Романа Дмовського. Серед них виділялися колишні члени таємної структури, яка називалася Organizacja Wewnetrzna (Внутрішня організація), або OW.
Як твердила польський історик Людмила Кулінська, одним із найважливіших пунктів програми OW було «усунення і ліквідація національних меншин. Найнебезпечнішими національними меншинами було визнано німців, українців та євреїв. Вони мали бути виселені за межі Польщі, а їхні структури, які діяли на шкоду Польщі, мали бути ліквідовані».
При цьому ще до війни прихильники нацистських теорій Дмовського зуміли пересваритися з багатьма іншими політичними силами Польщі. Вони були вірні собі й під час окупації, коли вступивши до складу загонів Національних сил збройних, відмовилися підпорядковуватися командуванню Армії Крайовій, котру польський емігрантський уряд Сікорського визнавав за свого єдиного представника.
При цьому НСЗ не були нечисленною, маргінальною організацією - вони налічували близько 75 тисяч вояків.
У серпні 1944 року рішенням Політичної ради НСЗ-Захід на території Келеччини була створена так звана Бригада Святого Хреста, або Свентокшиська бригада, базою для якої стали активісти місцевих націоналістичних організацій. Її численість становила майже тисячу осіб, котрі, як і решта підрозділів НСЗ, не підпорядковував командуванню Армії Крайової. Очолив бригаду колишній полковник Війська Польського Антоні Шацький на псевдо «Домбровський».
Бригада відразу ж почала воювати з іншими польські партизанськими групами - правого, так і прорадянського спрямування, а також з місцевим населенням, яке підтримувало ці "ворожі" групи. Траплялися сутички із радянськи диверсійними загонами.
При цьому члени бригади займалися фізичною ліквідацією своїх політичних опонентів з числа місцевого населення вбивши кількасот прихильників лівих рухів. Водночас, за рішенням командування, бійці Свентокшиської бригади уникати бойового зіткнення з німцями, хоча час від часу до цього таки доходило.
Так, уже в перші дні свого існування, 16 серпня 1944-го, в районі Кшепіна бійці бригади помилково замість своїх ворогів з Армії Людової напали на союзників АК із Батальйонів хлопських, чим ледь не спровокували початок масштабної конфронтації між обома підпільними структурами. 18 серпня відділ поручника В. Колацінського "Збіка" розстріляв 9 німців- есесівців і цивільних українців, яких напередодні затримав.
24 серпня той самий відділ "Збіка" захопив у полон 32 більшовицьких партизанів та диверсантів, після допиту їх було звільнено. 8 вересня бійці бригади знищили загін радянських диверсантів та Армії Людової. З півтори сотні його бійців було вбито і взято в полон (а згодом страчено) понад сотню.
Інші учасники польського підпілля не стримували свого обурення. «Кожен, хто служить у Свентокшиській бригаді, не є польським вояком. У ту мить, коли стало зрозумілим, що НСЗ - Свентокшиська бригада контактує з німцями і користає з їхньої підтримки, скипіла наша сільська кров. Це неприхована зрада», - зазначалося в жовтневому номері «Хлопської дрогі», газети Батальйонів хлопських.
В іншому виданні, газеті «Зєм'я», зазначалося: «НСЗ руйнує єдиний польський фронт проти німців - контактує з ними і помагає їм. НСЗ - фашистський витвір».
Про співпрацю свентокшижців з нацистами повідомляли і їхні супротивники з АК. Так, керівник розвідки Келецького інспекторату Армії Крайової зазначав: «Співпраця [НСЗ] з гестапо була відвертою, і тогочасні командири не приховували того, що отримували зброю і амуніцію для бойових дій з комуною від окупаційної влади. Відомий випадок, коли офіцери НСЗ зі зброєю приїхали в гестапо в Островці-Свентокшиському, там обговорювали облави на ППР [Польську партію робітничу] і передавали гестапо матеріал на структури ППР. Німці вже вважали НСЗ польськими націонал-соціалістами, які ведуть очевидну боротьбу з Росією, чинять диверсії в політичних угрупованнях польського підпілля і розбивають єдність Армії Крайової. Неприхована співпраця з гестапо...»
На б грудня 1944 року Свентокшиська бригада налічувала 822 особи, 73 з них були офіцерами. Одним із чільних її командирів був колишній поручник Війська Польського, агент гестапо Губерт Юра на псевдо «Том», який безпосередньо підкорявся керівникові відділів IV А/IV N гестапо міста Радом гаупштурм- фюрерові СС Паулю Фухсу.
Його бойовики відзначалися жорстокістю у ставленні до жителів навіть польських сіл, не кажучи вже про військовополонених. 22 липня 1943 року люди «Тома» вбили сімох партизанів з відділу Гвардії Людової імені Л. Варинського, що здебільшого складався з євреїв, які втекли з гетто. Восени 1944 року за завданням гестапо він разом із групою польських агентів проводив ліквідацію командирів інших польських партизанських відділів - як правого, так і лівого спрямування.
Саме Юра, приєднавшись на початку 1945-го до складу Свентокшиської бригади, став одним з ініціаторів її переходу до складу німецької армії. Сталося це на території протекторату Богемії і Моравії, куди бригада відступила разом із лінією радянсько-німецького фронту. Бо, на відміну від багатьох інших польських підпільників, не бажала залишатися на батьківщині і воювати в тилу Червоної армії вже з новими, більшовицькими окупантами.
Та уникнути цього бійцям бригади так і не вдалося. У запілля Червоної армії вони таки потрапили, але вже з допомогою гітлерівців, які переправляли їх у більшовицький тил літаками «Люфтваффе». Співпраця з нацистами свентокшижців почалася на початку 1945 року, коли доля гітлеризму вже була вирішена.
Військовики Свентокшиської бригади одягли уніформу СС з польськими відзнаками, діставши статус «добровольців СС» (55-Polnisch-Freiwilligen). Водночас майже сто бійців бригади послали на курси абверу.
Як зазначає польський історик, працівник Музею Другої світової війни, доктор Рафал Внук, навчальну програму для них розробили провідні фахівці з диверсійної та розвідувальної роботи під орудою бригаденфюрера СС Вальтера Шелленберга (начальник розвідки СД), а також знаного диверсанта, оберштурмбанфюрера СС Отто Скорцені.
З бійців бригади нацисти заходилися формувати групи агентів і закидати у тил Червоної арміїдля диверсійної діяльності. З лютого по квітень 1945 року нацисти скинули у центральні регіони Польщі чотири групи парашутистів з числа бійців Свентокшиської бригади - загалом 29 осіб. Ще півсотні свентокшижців потрапили на територію Польщі суходолом.
При цьому склад бригади поповнювався з числа польських біженців. У квітні 1945 року бригаду (уже 4 тисячі вояків) гітлерівське командування кинуло на передову, підпорядкувавши командуванню танкової дивізії «Фельдгернгалле 2», з якою вони разом повинні були стримувати радянський наступ. До завдань бригади також входила боротьба у прифронтовій зоні з чеськими партизанами і радянськими розвідгрупами.
Польські есесівці воювали за Третій Рейх навіть тоді, коли застрелився Гітлер і капітулював берлінський гарнізон. Аж 5 травня 1945 року бійці бригади покинули свої позиції і відступили на захід, назустріч армії США, яка наступала. Під час свого маршу вони звільнили в'язнів (близько 700 осіб, у тому числі 167 поляків) концентраційного табору Голишув. У полон було взято 200 охоронців.
Американське командування взяло бригаду під свій захист, доручило їй охорону таборів німецьких військовополонених і потім дозволило її солдатам і офіцерам сховатися в американській окупаційній зоні. Безслідно зник і агент гестапо Губерт Юра. Подейкують, він виїхав до Латинської Америки. Перед цим Юра допоміг багатьом офіцерам бригади виробити фальшиві документи.
Після війни у Польщі Свентокшиську бригаду було визнано колаборантським підрозділом, а її командира А. Шацького - воєнним злочинцем. Натомість уже в наш час, після 1992 року, польська влада нагородила Шацького Хрестом народного збройного чину, а бійців бригади, які колись пліч-о-пліч воювали з нацистами, нині вважають «проклятими» героями Польщі.
Іван Гавриш
Коментарі
11.11.2017 16:57
Залиште своє повідомлення ×